Skąd w Australii wzięły się wielbłądy?

Australia to nie Afryka czy Azja a mimo to wielbłądów tu nie brakuje. Skąd? Dlaczego? Po co? Pytań nasuwa się wiele. Mamy kilka odpowiedzi.
Wielbłądy w Australii - wycieczkinowazelandia.pl

Australia kojarzyła mi się dotychczas wyłącznie z kangurami i koala. Na horyzoncie miałem też diabła tasmańskiego, krokodyle, pająki, węże, psy dingo. Wiem też, że można tam spotkać delfiny, wieloryby i śmiertelne meduzy. Ale jak dotąd nie trafiłem na wiadomość aby w Australii żyły wielbłądy. Kiedy się o tym dowiedziałem nie mogłem się powstrzymać zgłębieniem tematu.

Wielbłądy w Australii do budowy The Ghan.

To, że wielbłąd nie jest rdzennym mieszkańcem Australii wiemy wszyscy. Z lekcji geografii wynieśliśmy wiedzę, że wielbłądy dwugarbne to domena Afryki a wielbłądy jednogarbne upatrzyły sobie kontynent azjatycki. Wielbłądy trafiły do Australii w połowie XIX wieku. Sprowadzono wtedy około 10 tysięcy dromaderów z Indii i Palestyny i wykorzystywano jako zwierzęta pociągowe. Oczywiście dało się też na nich jeździć. Odkrywcy centralnych rejonów Australii mieli z nich sporo pożytku. Zwierzęta były wykorzystywane m.in przy budowie The Ghan – linii kolejowej łączącej Adelaide na południu Australii z Darwin na jej północy.

Budowę tej transkontynentalnej linii kolejowej rozpoczęto w 1876 roku a zakończono dopiero po 126 latach . Wielbłądy nie pracowały przy niej aż tak długo. W każdym razie kiedy wykonały już swoje zadanie zwrócono im wolność i poniekąd przyznano obywatelstwo australijskie. W ten sposób zwierzęta utworzyły największą na świecie populację dziko żyjących wielbłądów. 

Zwiedzaj Australię

Marzy Ci się zwiedzanie Australii? Sprawdź nasze pakiety podróży po kontynencie australijskim od 8 do 23 dni. Samolotem, samochodem a w miastach pod opieką naszych polskojęzycznych, lokalnych przewodników.

Dzikie wielbłądy w Australii szkodzą środowisku. 

Naukowcy biją na alarm, że zwierzęta rozmnażają się na potęgę. Ich populacja podwaja się co około dziesięć lat. Przyczyniają się do wielu zniszczeń m.in. degradacji roślinnych ekosystemów i źródeł wody. Zaleca się nawet i promuje spożywanie wielbłądziego mięsa, które przez fachowców reklamowane jest jako chude i przypominające wołowinę. W latach dwutysięcznych powstał nawet The Australian Feral Camel Management Project wart 19 milionów AUD mający ocenić i zaproponować rozwiązania w kwestii wielbłądziej. Ostateczny raport został przedstawiony w 2013 roku.

Australijskie wielbłądy pracują w turystyce. 

Wycieczka na wielbłądzie Broome / Cable Beach
Fot: www.visitbroome.com.au

Wielbłądy o ile są dzikie mogą czynić szkody ale udomowione mogą przynosić radość i pożytek. I w ten sposób wykorzystali je mieszkańcy Australii Zachodniej. Jeśli wybierzecie się w okolice Broome koniecznie skorzystajcie z przejażdżki na wielbłądzie po bezkresnej, białej plaży Cable Beach.

Plaża ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Australii. Poza jej naturalnym urokiem dodatkową atrakcją między październikiem a lutym jest okres lęgowy żółwi. Wycieczki na majestatycznych wielbłądach organizowane przed i podczas zachodu słońca, trwają od 45 min do godziny. Zawsze odbywają się po okiem przewodnika gwarantującego bezpieczeństwo i komfort. Dzięki temu oferta skierowana jest także do rodzin z dziećmi. Dba się również o dobrostan zwierząt. Obowiązuje limit wagi pasażera do 90 kg.  

Spodobało Ci się?

Zdjęcia: @wanderlustralia | visitbroome.com.au

Total
3
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Koala symbol Australii - WycieczkiNowaZelandia.pl

Koala symbol Australii. Czy całej?

Następny artykuł
Lake Waikaremoana Truck - wycieczkinowazelandia.pl

New Zealand Great Walks: Lake Waikaremoana Track