Którędy do najczystszego jeziora świata Blue Lake w Nowej Zelandii?

Blue Lake najczystsze jezioro świata WycieczkiNowaZelandia.pl Fot: www.nelsontasman.nz

W 2011 roku the National Institute of Water and Atmospheric Research (NIWA) ogłosił Blue Lake najczystszym jeziorem świata. Nie można się w nim kąpać, myć, pobierać wody, wkładać sprzętów. Wszystko po to aby je chronić.

Lokalizacja Blue Lake w Nelson Lakes Regional Park w Nowej Zelandii

Ziemie spokojnych wód

Blue Lake z racji tego iż jest to obszar ważny dla historii i kultury Maoryskiej ma swoją nazwę w języku ludu odkrywców tych terenów. Rotomairewhenua. Tłumacząc to z maoryskiego na polski należało by jezioro i cały obszar dookoła niego nazywać “ziemią spokojnych wód”.

Jezioro czyste jak woda destylowana!

Badania wykazały, że woda destylowana ma przejrzystość około 80m. Woda w Blue Lake ma bardzo zbliżona wartość i waha się między 70 a 80 metrów. Oznacza to, że jest jak dotąd najczystszym jeziorem świata.

Skąd taka czysta woda w Blue Lake? Jezioro zawdzięcza to podziemnemu połączeniu z sąsiadującym jeziorem Constance – Rotopōhueroa, które zasila Blue Lake. Pod ziemią woda z Lake Constance jest filtrowana prawie ze wszystkiego co jest w niej rozpuszczone.

Wycieczki
Nowa Zelandia
SELF DRIVE

samochód, hotele, atrakcje w cenie

od 5210 zł
Cena za osobę bez przelotu
Wycieczki
Nowa Zelandia
PREMIUM

Polskojęzyczny przewodnik, kierowca, transport, hotele, atrakcje w cenie

od 8350 zł
Cena za osobę bez przelotu
Bilety lotnicze
Nowa Zelandia

Przelot na tzw. “jednym bilecie” w dwie strony. Opłaty w cenie.

od 6400 zł
Cena za osobę w dwie strony

Najczystsze jezioro świata Blue Lake ma swojego strażnika.

Ponieważ jest to “najcenniejsze jezioro świata” w 2022 roku Department of Conservation powołano strażnika dbającego o dobrostan jeziora. Szczególnie istotny jest okres lata, kiedy na szlaku jest sporo turystów a nie wszyscy pamiętają o zasadach chroniących ten zbiornik wody. Nie wolno się w nim kąpać, myć, pobierać wody, zanurzać czegokolwiek w wodzie w tym sprzętów elektronicznych jak np aparaty, smartfony. Dlaczego? Ponieważ tak czysty zbiornik jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany w tym dostanie się do niego drobnoustroi, które przenosimy na sobie i sprzętach. Departament dba szczególnie aby nie dostały się do niego np glony z innych, okolicznych zbiorników np z jeziora Rotoroa czy Rotoiti, które wcześniej mogliśmy odwiedzić, kąpać się w nich czy zanurzać w nich nasze sprzęty. Pozostawmy cuda natury nietknięte dla naszych dzieci i ich wnuków.

Najczystsze jezioro świata Blue Lake Nelson Lakes Regional Park – Fot: www.nelsontasman.nz

Jak się dostać do najczystszego jeziora świata?

Od razu zaznaczę, że nie da się dojść i wrócić znad najczystszego jeziora świata w jeden dzień. Jezioro położone jest na wysokości około 1200m n.p.m. w górach. Ważne! Każdy kto będzie chciał się tam wybrać powinien mieć świadomość zmiennych warunków pogodowych podczas górskich wędrówek. Powinien być odpowiednio przygotowany pod względem stroju jak i zaopatrzenia w jedzenie i wodę. Ważna jest również odpowiednia kondycja fizyczna. Zadbajcie także o ubezpieczenie obejmujące wypadki podczas wycieczek górskich i akcje ratownicze w górach.

Szlak od strony jeziora Rotoroa – 9 godzin w jedną stronę.

Łapiecie water taxi nad jeziorem Rotoroa. Tak przedostaniecie się z jego północnego na południowy brzeg do Sabine Hut. Stąd w około 5 godzin przejdziecie do West Sabine Hut aby finalnie po kolejnych 3,5 godzinach dotrzeć do Blue Lake Hut. Tu należy przenocować aby następnego dnia bezpiecznie wyruszyć w drogę powrotną. Teoretycznie taka wycieczka w jedną stronę powinna zająć osobom wędrującym po górach do 9 godzin.

Szlak do Blue Lake przez jezioro Rotoroa wykorzystując water taxi
Od strony jeziora Rotoiti – 16 godzin w jedną stronę (2 dni)

Alternatywnie można wybrać się do Blue Lake z noclegiem w jednej z chat. Marsz rozpoczynacie na parkingu przy Mt Roberts Road na zachód od St. Arnaud w stronę Speargrass Hut. Marsz powinien zająć 1,5-2h. Dalej 5 godzin do Sabine Hut. Kolejne 5 godzin do West Sabine Hut. Stąd 3,5 godziny do Blue Lake Hut. Łącznie wędrówka powinna zająć około 15-16 godzin dlatego powinna być rozłożona na dwa dni w jedną stronę z noclegiem w którejś z chat. Wrócić można jednego dnia korzystając z water taxi przez jezioro Rotoroa. Z właścicielem water taxi można umówić się na dodatkowy transfer do samochodu jeśli zostawiliście go na parkingu przy Mt Roberts Road. Na pewno nie zostawi Was bez pomocy.

Szlak do Blue Lake od strony Mt Roberts Road

Noclegi we wszystkich chatach na podanych powyżej szlakach nie wymagają rezerwacji (kwiecień 2023). Obowiązuje zasada “first come, first served”. W każdej z chat macie do dyspozycji ogrzewanie, zazwyczaj jest to piecyk tzw. “koza” z zapasem drewna lub węgla, materace, toaleta, zimna woda. Należy mieć swoje wyposażenie (kubek, garnek, sztućce, zapałki, zapalniczka lub krzesiwo etc) jeśli będziecie chcieli podgrzać wodę lub posiłek.

Rafał Żurmanowicz
Podoba Ci się to o czym piszę? Inspiruje Cię do podróżowania i poznawania świata?
Świetnie. Postaw mi kawę i nakręć do pisania kolejnych inspirujących tekstów.
Dziękuję, na pewno będzie pyszna 🙂
Rafał Żurmanowicz

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy w inny sposób można zobaczyć Blue Lake?

Pakiety z przewodnikiem/kierowcą nie obejmują możliwości zobaczenia Blue Lake z racji jego położenia, dystansu i warunków technicznych jakie trzeba spełnić aby się tam dostać.Jednakże wariant self drive umożliwia przedłużenie pobytu w Nelson Lakes Regional Park i samodzielną wycieczką.Osoby, które chciałyby zobaczyć to niepowtarzalne w skali świata miejsce mogą skorzystać z wycieczek fakultatywnych oferowanych przez lokalne firmy np Helicopters Nelson New Zealand. Oferują one loty widokowe dzięki, którym można zobaczyć Blue Lake i okolicę z lotu ptaka. Przed dołączeniem atrakcji do swojego programu w pierwszej kolejności skontaktujcie się z operatorem. Zapytajcie czy w czasie Waszego pobytu w danym miejscu przewiduje on realizację takiej usługi. Pamiętajcie, że loty widokowe realizowane są tylko kiedy są sprzyjające warunki pogodowe gdyż bezpieczeństwo jest tu priorytetem.

Kiedy odwiedzić Blue Lake w Nelson Lakes Regional Park

Optymalnym czasem na organizację kilkudniowego wyjścia w góry aby zobaczyć najczystsze jezioro świata jest okres od stycznia do marca kiedy w Nowej Zelandii jest lato. Jednakże śmiałkowie mogą się tam już wybrać wiosną czyli od listopada. Każdorazowo zapoznajcie sie z informacjami dotyczącymi warunków pogodowych i technicznych na szlakach na stronie DOC https://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/places-to-go/nelson-tasman/places/nelson-lakes-national-park/things-to-do/huts/blue-lake-hut/ i powiadomcie znajomych i miejsce noclegowe (hotel, motel, camping), że wychodzicie w góry i kiedy zamierzacie wrócić. Dbajcie o własne bezpieczeństwo!

Wartościowy tekst? Doceń i zadziałaj!
Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Poprzedni artykuł
Bilety Nowa Zelandia

W jakiej cenie bilety Nowa Zelandia?

Następny artykuł
Wycieczka Nowa Zelandia Vanuatu

Nowa Zelandia i Vanuatu. Program i informacje kiedy lecieć.

Podobne artykuły