Hump Ridge Track nowym Wielkim Szlakiem w Nowej Zelandii

Hump Ridge Track Wycieczki Nowa Zelandia

W 2023 do najpiękniejszych szlaków Nowej Zelandii dołączy nowy Wielki Szlak w Fiordland. Trzydniowa, nowa, genialna przygoda dla piechurów – Hump Ridge Track.

Hump Ridge Track lokalizacja. Wyspa Południowa Nowej Zelandii. Southland. Fiordland.

Wielkie Szlaki Nowej Zelandii czyli Great Walks to najpiękniejsze szlaki trekkingowe tego kraju.

  • Abel Tasman Costal Track
  • Heaphy Track
  • Kepler Track
  • Lake Waikaremoana Track | Pisałem o nim jakiś czas temu. Poczytaj 🙂
  • Milford Track
  • Paparoa Track
  • Rakiura Track
  • Routeburn Track
  • Tongariro Northern Circuit
  • Whanganui Journey
Wycieczki
Nowa Zelandia
SELF DRIVE

samochód, hotele, atrakcje w cenie

od 5210 zł
Cena za osobę bez przelotu
Wycieczki
Nowa Zelandia
PREMIUM

Polskojęzyczny przewodnik, kierowca, transport, hotele, atrakcje w cenie

od 8350 zł
Cena za osobę bez przelotu
Bilety lotnicze
Nowa Zelandia

Przelot na tzw. “jednym bilecie” w dwie strony. Opłaty w cenie.

od 6400 zł
Cena za osobę w dwie strony

Wiele z nich zaliczanych jest do jednych z najpiękniejszych szlaków na świecie. Już w czerwcu 2019 roku było wiadomo, że dołączy do nich kolejny piękny szlak na Południowej Wyspie Nowej Zelandii we Fiordland. Mowa tu o Hump Ridge Track. Niestety plany zostały pokrzyżowane co spowodowało przesunięcie oddania go jako szlaku o statusie Great Walk dopiero na sezon 2023/2024. Powodem były opóźnienia w modernizacji szlaku. 

Mapa Hump Ridge Track – Nowa Zelandia
Żródło: https://www.humpridgetrack.co.nz/

Niektóre prace budowlane zostaną oddane w tym roku finansowym, jednak większość prac, a konkretnie prace na samym szlaku, zakończą się latem przyszłego roku (red. 2023)

AARON FLEMING
DoC southern South Island director
Hump Ridge Track Nowa Zelandia

Hump Ridge Track – w drodze na skraj Wyspy Południowej Nowej Zelandii

Tuatapere. Miejscowość na Południowej Wyspie Nowej Zelandii w południowej części Fiordland. Tu powstał pomysł stworzenia szlaku i otwarcie go 20 lat temu. Pomimo tylu lat istnienia i bycia docenianym przez turystów dopiero status Great Walk nada mu świetności. To również nadzieja na rozwój i dodatkowe przychody z turystyki dla niewielkiej, kilkuset osobowej miejscowości, której mieszkańcy utrzymują się głównie z hodowli bydła i leśnictwa. Dlatego warto skierować tu swoje kroki jeśli macie zamiar dotrzeć z Te Anau czy Queenstown na samo południe Wyspy Południowej. Droga przez Tuatapere w tamte rejony jest świetnym pomysłem. Z Te Anau dotrzecie tu w niespełna 1,5 godziny. Do Invercargill dotrzecie w około 2 godziny.

Szlaki mające status Great Walk przyciągają ludzi, a potem możemy czerpać z tego jako miasto. Myślę, że to dobra rzecz. W szczególności dla ludzi z zagranicy Great Walk to coś, o czym wszyscy wiedzą,  do czego mogą uzyskać dostęp i zarezerwować.

GREG WILSON
Autor przewodnika po południowym Fiordland
“Unexplored Fiordland”

Hump Ridge Track – informacje o szlaku

Szlak znajduje się w Fiordland National Park. Powstał 20 lat temu. W 2012 roku doceniony przez branżę turystyczną otrzymując Qualmark – oficjalny znak jakości w Nowej Zelandii. W tym samym roku przyznano mu również nagrodę Enviro Gold Award. Nie trudno się domyśleć, że jest rekomendowany przez serwis Tripadvisor.

Hump Ridge Track Nowa Zelandia

Hump Ridge Track dołączy do trzech innych Great Walks w Fiordland: Kepler, Milford i Routeburn. W finalnym wyborze konkurował z Te Paki Coastal Track i Queen Charlotte Track. Zwyciężył. Pozostałe dwa będą musiały poczekać.

Trasa Hump Ridge Track ma łącznie 61 kilometrów i jest pętlą (Hura!) co zdecydowanie ułatwia korzystanie z niego. A to dlatego, że zostawiasz auto na parkingu podczas wymarszu i do niego wracasz po zakończeniu wędrówki. Dzięki temu nie musisz się martwić jak wrócić po samochód.

Zanim szlak został zaproponowany do listy Great Walks był użytkowany przez turystów jako trasa z dwoma noclegami. Jednak w związku ze zmianą statusu będzie zawierał trzy noclegiWażne! Wymagana jest rezerwacja noclegów w schroniskach.

Jest bardzo urozmaicony krajoznawczo. Mamy tu zarówno subalpejskie widoki i morskie pejzaże. Najwyższy punkt jest na wysokości ok 1000m n.p.m. Tu znajduje się Okaka Lodge. Z drugiej strony mamy zejście na plażę i możliwość wymoczenia nóg przy Port Craig.

Hump Ridge Track Nowa Zelandia

Przejście szlaku wymaga od użytkownika przynajmniej umiarkowanej sprawności fizycznej. Jak na każdym szlaku trekkingowym należy mieć ze sobą odpowiednie zaopatrzenie. Dlatego pamiętaj o odpowiednim stroju w tym butach trekkingowych, prowiancie, wodzie, apteczce, materiałach informacyjnych. Dla bezpieczeństwa pozostaw wiadomość, że wyruszasz się na szlak. 

Zawsze sprawdzaj warunki i wymogi na szlaku na stronie Departamentu Konserwacji – Hump Ridge Track

wycieczkinowazelandia.pl Nowa Zelandia

Wycieczki Nowa Zelandia
Już teraz zaplanuj zwiedzanie Nowej Zelandii z polskojęzycznym przewodnikiem, kierowcą, tłumaczem (3w1) lub samodzielnie z naszą opieką 24h / 7 dni w tygodniu

Zobacz listę pakietów

Podsumowanie

Nowa Zelandia 1 maja 2022 roku po ponad dwóch latach otworzyła swoje granice dla międzynarodowych turystów. Wszyscy się za nią bardzo stęskniliśmy. Z analiz wynika, że Great Walks będą cieszyć się wielką popularnością. Dlatego dołączenie do listy tego niezwykłego szlaku to dodatkowy powód aby Nową Zelandię odwiedzić. Szlak Hump Ridge Track ma unikalne walory poznawcze. Widoki zapierające dech w piersi od subalpejskich po morskie a w środku nietknięty las tropikalny niczym z Parku Jurajskiego. Nie trzeba być prorokiem aby mieć pewność, że szlak będąc na liście Great Walks będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem gości. Ufam, że Wy również będziecie mieli możliwość skorzystania z jego uroków do czego serdecznie zachęcam jeśli tylko wybierzecie się do kraju na końcu świata, krainy długiej, białej chmury. A może już tam jesteście? Dajcie znać! Koniecznie!

Wartościowy tekst? Doceń i zadziałaj!
Total
3
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Wycieczki Nowa Zelandia - 7 dni samochodem po Wyspie Północnej - opcja Thermal

Wycieczka Nowa Zelandia Wyspa Północna 7 dni samochodem "Thermal"

Następny artykuł
Nowa Zelandia bez masek, testów i szczepień. Lake Tekapo, Wyspa Południowa. WycieczkiNowaZelandia.pl

Do Nowej Zelandii bez masek, testów i szczepień.

Podobne artykuły