Nowa Zelandia znosi obowiązkową Travel Declatation.

WycieczkiNowaZelandia.pl - Air New Zealand

Rząd Nowej Zelandii podjął w ostatnim czasie decyzję o zniesieniu obowiązku posiadania tego dokumentu. Nowe zasady obowiązują od dzisiaj tj. 20 października 2022.

nowa-zelandia-wycieczki-travel-declaration
New Zealand Travel Declaration

New Zealand Travel Declaration wprowadzono w marcu 2022 po otwarciu Nowej Zelandii. Gromadzono tam informacje dotyczące historii podróży pasażera linii lotniczej, informacje zdrowotne powiązane z Covid-19 włączając w to dowód szczepienia i rezultat testu p/Covid-19 wykonanego przed podróżą. Narzędzie to dostępne było online. Miało służyć zapewnieniu większego bezpieczeństwa Nowej Zelandii oraz usprawnieniu przekraczania granic. Deklarację należało wypełnić przed podróżą do Nowej Zelandii. Po wypełnieniu formularza otrzymywało się Travel Pass z kodem QR uprawniającym do wejścia na pokład samolotu lecącego do Nowej Zelandii. Jeszcze we wrześniu 2022 Rzecznik Urzędu Celnego Nowej Zelandii mówił, że ważne jest aby rząd gromadził te dane aby szybko reagować na potencjalne, nowe warianty wirusa. Październik przyniósł oczekiwaną przez podróżnych odwilż i usłyszeliśmy, że:

To, co kiedyś było usprawiedliwione i dobrze służyło naszemu krajowi, należy teraz usunąć. Dzięki tym zmianom ramy prawne odpowiadają ryzyku

Acting Covid-19 Response Minister Chris Hipkins

Jak wygląda obecnie procedura bez Travel Declaration?

O wcześniej zniesionych restrykcjach pisałem tutaj. Aktualnie pasażer samolotu lecącego bezpośrednio do Nowej Zelandii czyli np. na odcinku Dubaj-Auckland czy Singapur-Auckland otrzymuje tak jak przed dwoma laty wyłącznie Passenger Arrival Card. Nie musi mieć już NZ Travel Declaration. Korzystając z naszych pakietów zwiedzania Nowej Zelandii (od 5210 zł/os) otrzymujecie m.in. dokładny wzór wypełnienia ww. karty.

Pamiętajcie aby skrupulatnie wypełnić Passenger Arrival Card szczególnie zwracając uwagę na rzeczy błahe np. produkty spożywcze, które macie w swoim bagażu podręcznym czy głównym. Niezadeklarowane jabłko może kosztować kilkaset dolarów grzywny. Stracony na lotnisku czas, nerwy i zły humor mogą popsuć świetnie zapowiadająca się przygodę.

Rafał Żurmanowicz
Rafał Żurmanowicz
WycieczkiNowaZelandia.pl
wycieczkinowazelandia.pl Nowa Zelandia

Wycieczki Nowa Zelandia
Już teraz zaplanuj zwiedzanie Nowej Zelandii z polskojęzycznym przewodnikiem, kierowcą, tłumaczem (3w1) lub samodzielnie z naszą opieką 24h / 7 dni w tygodniu

Zobacz listę pakietów

Co dalej z NZ Travel Declaration?

Dokument ten powróci do użytku najwcześniej w połowie 2023 roku i zastąpi papierową Passenger Arrival Card. Jak będzie wyglądała jego ostateczna forma dowiemy się prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2023 roku. Z informacji uzyskanych na oficjalnej stronie NZTD służby graniczne pracują nad optymalizacją przekraczania granic Nowej Zelandii we współpracy z Ministry of Business, Innovation and Employment, Biosecurity New Zealand, the Ministry of Health, and the Ministry of Transport. Wszystko w celu zapewnienia podróżnym większego komfortu przekraczania granicy przez usprawnienie pracy pograniczników a z drugiej strony zapewnieniu Nowej Zelandii bezpieczeństwa.

Jakie dokumenty potrzebuję na dzień dzisiejszy aby podróżować do Nowej Zelandii?

Aby skorzystać np. z naszych pakietów zwiedzania Nowej Zelandii na dzień dzisiejszy potrzebujesz:

  • paszport ważny 3 miesiące po wylocie z Nowej Zelandii
  • wiza lub NZeTA
  • ubezpieczenie podróżne

Poza tymi trzema dokumentami potrzebne będzie również 

  • bilet powrotny
  • plan podróży
  • informacja o miejscu pierwszego zakwaterowania
  • środki na pobyt w Nowej Zelandii
Wartościowy tekst? Doceń i zadziałaj!
Total
1
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Poprzedni artykuł
Wycieczki Nowa Zelandia Tongariro Alpine Crossing

Dlaczego nie dołączamy osób postronnych do grup naszych klientów.

Następny artykuł
Bilety Nowa Zelandia

W jakiej cenie bilety Nowa Zelandia?

Podobne artykuły