Wybuch wulkanu k. Tonga – dramatyczne zdjęcia z satelity.

Wybuch wulkanu w okolicach Tonga - WycieczkiNowaZelandia.pl

Wybuch wulkanu k. Tonga odnotowano 15 stycznia 2022 o 6:25. Podwodny wulkan Hunga Tonga Hunga Ha’apai eksplodował 64 km na północ od wybrzeży Wysp Tonga i stolicy Nuku’alofa. W wyniku wybuchu po kilkunastu minutach komunikacja z Tonga zamarła gdyż w wyniku erupcji przerwany został kabel umieszczony na dnie oceanu. Wyspy Tonga położone są około 1900 km od wybrzeży Nowej Zelandii. To zaledwie tyle co dystans z Gdańska do Rzymu we Włoszech.

Erupcja wulkanu Hunga Tonga słyszany 9400km od miejsca erupcji.

Erupcja była na tyle silna, że jej huk usłyszano prawie 9400 km od miejsca erupcji na Alasce. Poinformowała o tym National Weather Service Alaska Region. Wynika to ze specyficznych warunków atmosferycznych, które są aktualnie analizowane – wskazuje agencja. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowało w dniu wybuchu, że fala uderzeniowa w postaci wzrostu ciśnienia dotarła na Kasprowym Wierchu o 20:23. Jako, że to fala to jej skutki w postaci wzrostu ciśnienia średnio o 1,2 hPa odnotowano na terenie całej Polski.

Wielkość kataklizmu można sobie uzmysłowić porównując obszar, który przykryła chmura pyłu i gazów w stosunku do obszaru Polski. Odnosząc się do tego porównania chmura zakryła by obszar od granicy z Ukrainą na wschodzie po granicę niemiecką na zachodzie. Analogicznie od Gdańska na północy po Kraków na południu. Kwaśne deszcze mogłyby spaść na terenie całej Polski. Pod względem położenia geograficznego jesteśmy szczęściarzami.

Rafał Żurmanowicz

Wybuch wulkanu k. Tonga widziana z kosmosu.

Wybuch i falę uderzeniową zarejestrowały satelity meteorologiczne i teledetetory dzięki czemu można było efekt tej niszczącej siły zobaczyć na własne oczy. Jak widać na zdjęciach słup popiołów i gazów wulkanicznych bardzo szybko powędrował w powietrze osiągając wysokość 20km. Dla porównania samoloty pasażerskie latają na wysokości 10km. Jeszcze tego samego dnia chmura zajęła powierzchnię w promieniu 250 km od epicentrum czyli obszar o średnicy 500km!

Ostrzeżenie przed falą tsunami i kwaśnymi deszczami po wybuchu wulkanu k. Tonga.

Wybuch podwodnego wulkanu poza słupem dymu, który wydostaje się ponad powierzchnię wody powoduje również falę tsuami. W związku z tym Japońskie, Nowozelandzki i Amerykańskie ośrodki zarządzania kryzysowego wysłały ostrzeżenie przed falą i możliwymi, kwaśnymi deszczami. Służby Meteorologiczne Tonga podały iż fala powinna być stosunkowo płytka i nie powinna przekroczyć 80 cm. Dla przykładu na Samoa odnotowano podniesienie poziomu wody o 70cm. Sytuacja dla wysp Tonga jest szczególnie niebezpieczna gdyż większość terenu wysp położona jest na wysokości 1-2m nad poziomem morza. Dodając do tego fakt ciągłego podnoszenia się poziomu wód w oceanach wysoka fala tsunami jest dla Tonga katastrofą. W podobnie krytycznej sytuacji są inne wyspy na Pacyfiku jak Kiribati czy Tuvalu.  

Nowa Zelandia solidarnie z Tonga. Australia również pomoże.

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern zadeklarowała wstępna pomoc rządu Nowej Zelandii w wysokości 500 tysięcy NZD by zaspokoić najważniejsze potrzeby Tongijczyków. Jeśli będzie trzeba pomoc może być większa. Ze względu na pył wulkaniczny nie można było wysłać samolotów z pomocą humanitarną. Jeśli będzie konieczność Nowa Zelandia wyśle pomoc wojskową drogą morską. Australia również nie zostanie obojętna. Już w poniedziałek 17 stycznia będzie chciała wysłać samolot zwiadowczy w celu oceny strat w kluczowej infrastrukturze jak drogi, porty, linie energetyczne.

Rząd zadeklarował również $500,000, które są punktem wyjściowym.

Jacinda Ardern Premier Nowej Zelandii

Australia jest gotowa do natychmiastowej odpowiedzi na prośby o pomoc z Departamentem Spraw Zagranicznych i Handlu oraz Departamentem Obrony koordynującym kluczowe dostawy humanitarne w celu pomocy w przypadku katastrof.

Wspólne oświadczenie International Development and Pacific Minister Zed Seselja i Defence Minister Peter Dutton
Wartościowy artykuł? Doceń i wesprzyj
Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni artykuł
Boże Narodzenie w Nowej Zelandii - parada bożonarodzeniowa

Czy na Boże Narodzenie w Nowej Zelandii ubiera się choinkę?

Następny artykuł
Kiedy otwarcie granic Nowej Zelandii? Fot: Wanaka - WycieczkiNowaZelandia.pl

Kiedy otwarcie granic Nowej Zelandii? Zmiany po 21 grudnia 2021.

Podobne artykuły