Kiedy otwarcie granic Nowej Zelandii? Zmiany po 21 grudnia 2021.

Kiedy otwarcie granic Nowej Zelandii? Fot: Wanaka - WycieczkiNowaZelandia.pl

Cieszy mnie, że otrzymuje coraz więcej zapytań dotyczących możliwości wyjazdu na wycieczkę po Nowej Zelandii. Ale to pytanie musi poprzedzić inne. Kiedy otwarcie granic Nowej Zelandii? Dla mnie to znak, że tęsknicie za podróżami na Antypody i chcielibyście przygotować się do sezonu 2022/2023. Dlatego w tym artykule postaram się przybliżyć Wam aktualną sytuację dotycząca możliwości podróżowanie do Nowej Zelandii oraz planów nowozelandzkiego rządu na ten rok.  

Taki był plan otwarcia granic Nowej Zelandii PRZED 21 grudnia 2021.

Zanim zabierzecie do wysyłania zapytań o wycieczkę po Nowej Zelandii przypomnienie. Tak wyglądała sytuacja dotycząca otwarcia granic Nowej Zelandii wg planu z 24 listopada 2021. Poinformowano, że w pełni zaszczepieni obcokrajowcy będą mogli podróżować do Nowej Zelandii najprawdopodobniej od 30 kwietnia 2022. Zanim wpadliśmy w hurraoptymizm ostudziło nas wiadro zimnej wody. Elementy planu, które muszą się ziścić zanim ten końcowy, radosny etap nastąpi nie pozostawiają wątpliwości, że trzeba poczekać. Zapewne zaskoczy Was ostatni wymóg “pozostałych warunków”. Czytajcie spokojnie.

wycieczkinowazelandia.pl Nowa Zelandia

Wycieczki Nowa Zelandia
Już teraz zaplanuj zwiedzanie Nowej Zelandii z polskojęzycznym przewodnikiem, kierowcą, tłumaczem (3w1) lub samodzielnie z naszą opieką 24h / 7 dni w tygodniu

Zobacz listę pakietów

 • Krok pierwszy – 16 stycznia 2022
  Najpierw Nowozelandczycy i posiadacze wiz na pobyt stały w Nowej Zelandii z terytorium Australii. Dotyczy to także osób, które spełniają aktualne warunki graniczne Nowej Zelandii. Warunek – muszą być w pełni zaszczepieni.
 • Krok drugi – 13 luty 2022
  Nowa Zelandia zaprasza mieszkańców Nowej Zelandii, posiadaczy wiz, obywateli Australii i jej rezydentów, którzy przebywali na terenie Australii przez ostatnie 14 dni oraz pozostałe osoby spełniające aktualne warunki graniczne. Warunek – muszą być w pełni zaszczepieni.
 • Krok trzeci – 30 kwietnia 2022
  Otwarcie granic dla wszystkich pozostałych cudzoziemców poza tymi z krajów wysokiego ryzyka*. Tutaj jest mały wytrych bo warunek ten może się zmienić ze względu na typ posiadanej wizy. Oczywiście warunek z poprzednich dwóch kroków dot. pełnego zaszczepienia obowiązuje również w kroku trzecim.

Nie jesteś zaszczepiony? Będziesz mógł wjechać do Nowej Zelandii ale odbędziesz kwarantannę.

Tu ważny jest skrót MIQManaged isolation and quarantine. Trafisz na siedem dni do specjalnego ośrodka. Wyjdziesz jeśli po 7 dniach będziesz mieć 3 negatywne testy PCR. Po 7 dniach trafisz na kwarantannę domową w której spędzisz kolejne 3 dni i otrzymasz po nich negatywny wynik testu PCR. Dotyczy to zarówno mieszkańców jak i obcokrajowców. 

Pobyt w MIQ jest płatny. Aktualne koszty MIQ znajdziesz tutaj >>>

Combo MIQ + kwarantanna domowa to nie to samo co 7 dniowa samoizolacja, o której będzie mowa dalej.

Pozostałe warunki jakie trzeba spełnić przed wjazdem do Nowej Zelandii
 • negatywny wynik testu PCR na 72 godziny przed rozpoczęciem podróży
 • dowód pełnego zaszczepienia jeśli nie chcesz trafić do MIQ i na kwarantannę domową
 • oświadczenie pasażera o historii podróży
 • test PCR po przylocie
 • wymóg samoizolowania się (np. w domu) przez 7 dni po przybyciu i negatywny test PCR po samoizolacji

Ponieważ zwykłych turystów dotyczyć miał dopiero krok trzeci od 30 kwietnia 2022, obowiązywać ich ma również samoizolacja przez 7 dni i negatywny test po jej odbyciu. Warunek ten świadczy o tym, iż nie jest to opcja dla turystów. Chętnie skorzystają z niej np. studenci. Dlatego nam jako turystom przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Mamy czas wszak sezon turystyczny w Nowej Zelandii zaczyna się w listopadzie a nie kwietniu. Od maja do października warunki pogodowe i logistyczne są mało sprzyjające zwiedzaniu. Mamy więc jeszcze 7 miesięcy marginesu.

21 grudnia 2021 rząd Nowej Zelandii ogłosił zmiany w planie minimalizacji ryzyka zakażenia Covid-19 z uwzględnieniem wersji Omicron.

Plan otwarcia granic Nowej Zelandii.
 • Krok pierwszy.
  Od 16 stycznia do końca lutego 2022 do Nowej Zelandii mogą wjechać obywatele Nowej Zelandii oraz inni podróżni spełniający aktualne zasady graniczne przybywający z Australii. Muszą być w pełni zaszczepieni. Nie zostają poddani MIQ.
 • Krok drugi.
  Etap zostanie rozpatrzony pod koniec lutego 2022 ale można się spodziewać, że decyzja może się przesunąć w czasie. Wszystko zależy jaka będzie sytuacja po zakończeniu kroku pierwszego.
 • Krok trzeci.
  Te etap zostanie rozpatrzony w 2022 roku. W związku z powyższym aktualnie nie wiadomo kiedy będzie można wjechać do Nowej Zelandii. Wszystko zależy od tego jak przebiegną pierwsze dwa kroki.
 • Zniesiono listę krajów wysokiego ryzyka. Ufam, że wszystkie kraje będą traktowane tak samo.

19 stycznia 2022 nastąpiło wstrzymanie planu i zatrzymanie loterii MIQ. Nowa Zelandia ponownie zamknięta do końca lutego .

Nasze stopniowe ponowne otwarcie granicy zostanie opóźnione do końca lutego 2022 r. Do tego czasu podróżni z Australii będą musieli zarezerwować miejsce w zarządzanej izolacji (MIQ), aby podróżować do Nowej Zelandii.
Te zmiany pomogą utrzymać wersję Omicron poza naszą społecznością. Opóźniając otwarcie naszej granicy do końca lutego, więcej Nowozelandczyków będzie mogło otrzymać dawkę przypominającą, a nasze tamariki (dzieci w wieku od 5 do 11 lat) zaczną się szczepić.

Unite against Covid19 – oficjalna strona rządowa

Taki komunikat wisiał na stronie oficjalnej stronie Unite Against Covid 19 jeszcze 19 stycznia 2022. Jednak rzeczywistość jest obecnie bardzo płynna i zmienia kierunek każdego dnia a nawet z godziny na godzinę. Niedługo po tym komunikacje nastąpiło wstrzymanie loterii MIQ. W związku z tym Nowozelandczycy będący w Australii na chwilę obecną mają zablokowaną drogę do Nowej Zelandii.

We’ve got a system that has generally operated with two or three positive cases at the border; it’s now operating at between 40-50 positive cases per day at the border. That’s meaning we’re having to convert a lot more rooms into quarantine facilities and that is putting that system under quite a lot of strain.

Covid-19 Response Minister Chris Hipkins

Wiem, że nie jest to wesołe podsumowanie i chcielibyśmy wszyscy przeczytać coś zupełnie innego a jednak przyjdzie nam uzbroić się w cierpliwość. Sezon turystyczny 2022/2023 rozpoczyna się w październiku, listopadzie 2022 a to siedem miesięcy licząc od 30 kwietnia 2022.

Wartościowy tekst? Doceń i zadziałaj!
Total
6
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Wybuch wulkanu w okolicach Tonga - WycieczkiNowaZelandia.pl

Wybuch wulkanu k. Tonga - dramatyczne zdjęcia z satelity.

Następny artykuł
Wycieczki Nowa Zelandia - Australia otwiera granice dla międzynarodowych turystów od 21 lutego 2022

Australia otwiera granice dla turystów już 21 lutego 2022

Podobne artykuły