Hura! Australia otworzyła granice!

1 listopada 2021, po 18 miesiącach izolacji Australia otworzyła granice dla swoich obywateli. Można już wlecieć i wylecieć z Australii bez kwarantanny.
Australia otwiera granice!

Od pierwszego listopada 2021 obywatele Australii i ich rodziny się spotkać po 18 miesiącach izolacji. Wielu Australijczyków mieszkających poza krajem zostało odciętych od swoich bliskich po zamknięciu granic. Nareszcie mogą się spotkać.

Australijczycy mogą latać za granicę. Można też już wlecieć do Australii ale jeszcze nie do wszystkich stanów i terytoriów.

Jak informują niektóre main steeamowe media Australia przechodzi z trybu zerowej tolerancji covid w tryb życia z wirusem i walkę z nim przez szczepienia. Aktualnie generalną zasadą w kwestiach podróży międzynarodowych jest posiadanie pełnego zaszczepienia p/covid. Australia w tej kwestii poszerza na bieżąco bazę certyfikatów szczepionek, które są akceptowane. Dlatego do listy została dopisana indyjska szczepionka Covaxin i chińska BBIBP-CorV.

Poza certyfikatem pełnego zaszczepienia niezbędne jest również okazania przed wejściem na pokład samolotu negatywnego wyniku testu na nosicielstwo. Osoby niezaszczepione podlegają tak jak dotychczas obowiązkowi dwutygodniowej kwarantannie w specjalnych ośrodkach, której koszty ponosi podróżny. Wstępnie chciano odsyłać Australijczyków, którzy zdecydują się na zagraniczna podróż na kwarantannę zaraz po powrocie z wojaży. Pisałem o tym kilka tygodni temu w artykule “Australia otworzy granice ale z jednym haczykiem.” Na szczęście zrezygnowano z tego pomysłu .

Australia nie jest jednorodna. Stany i terytoria mają różne podejście do kwestii otwarcia granic.

Nie wszystkie stany i terytoria Australii działają jednakowo w kwestii otwierania swoich granic wewnętrznych. Dotyczy to nawet podróży wewnętrznych.

Np. Nowa Południowa Walia i Wiktoria od 1 listopada otwierają granice dla wszystkich w pełni zaszczepionych zagranicznych podróżnych. Te stany w pierwszej kolejności skorzystają na otwarciu granic. Zaszczepieni obywatele tych stanów mogą podróżować poza Australię bez restrykcji. Południowa Australia na pewno do 23 listopada nadal będzie utrzymywać siedmiodniową kwarantannę dla przyjezdnych. Będzie się tak działo do uzyskania 90% wyszczepialności wśród mieszkańców od 12 roku życia. Nie podano daty kiedy ma to nastąpić dlatego data jest ruchoma. Natomiast na Terytoriach Północnych nadal obowiązuje dwu tygodniowa kwarantanna dla obywateli Australii. Nie muszą już jej odbywać w kontrolowanych ośrodkach tylko w domu. Mogą tu podróżować jedynie obywatele. Turyści nadal nie mają wjazdu. Plan dla różnych stanów rozpisany jest prawie do końca grudnia.

Australia Zachodnia nadal będzie się izolować od przybyszy. Co więcej władze zapowiedziały, że mogą zamknąć swoje granice wewnętrzne dla obywateli sąsiednich stanów. Tak ma się stać jeśli te zdecydują się na wolny od kwarantanny wjazd gości ze stanu Nowej Południowej Walii i Wiktorii.

Zwiedzaj Australię

Marzy Ci się zwiedzanie Australii? Sprawdź nasze pakiety podróży po kontynencie australijskim od 8 do 23 dni. Samolotem, samochodem a w miastach pod opieką naszych polskojęzycznych, lokalnych przewodników.

Turyści muszą jeszcze poczekać na wycieczki po Australii.

Jak widać Australia nie jest jednolita. Przez to nie można się spodziewać swobody podróżowania po niej całej, bez przeszkód jak to było jeszcze w 2019 roku. Kto będzie następny w kolejce do odwiedzin Australii? Na pewno osoby podróżujące służbowo, studenci a dopiero na końcu turyści. Podział nie będzie tylko ze względu na charakter podróży ale również na destynację z której mają przybyć goście. Z Nową Zelandią Australia miała już działające bańki turystyczne więc była to grupa zero. Kolejni w kolejce są podróżni z Singapuru, którzy najprawdopodobniej będą mogli przekroczyć granicę Australii już 21 listopada 2021. Kiedy Polacy będą mogli lecieć do Australii? Jeszcze chwilę przyjdzie nam poczekać.

Fot: Liam Pozz / Chaz McGregor / David Clode / Photoholgic

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni artykuł
WycieczkiNowaZelandia.pl - Opera House Australia

Australia otworzy granice z jednym haczykiem.

Następny artykuł
WycieczkiNowaZelandia,pl - Fiji otwiera granice od 11 listopada 2021

Fiji otwiera granice od 1.11.2021

Podobne artykuły